Astma oskrzelowa u dzieci – co warto wiedzieć?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Astma oskrzelowa jest najczęstszą chorobą przewlekłą wieku dziecięcego i częstą przyczyną absencji szkolnej. Szacuje się, że choruje na nią nawet co dziesiąte dziecko w wieku przedszkolno-szkolnym. W ciągu ostatnich 30 lat doszło do ponad dwukrotnego zwiększenia zachorowalności na tę chorobą. Wszystkiemu winne jest zanieczyszczenie środowiska oraz niehigieniczny tryb życia, które negatywnie oddziaływują na nasze płuca.

Czym jest astma oskrzelowa u dzieci? Najprościej astmę można scharakteryzować jako nieprawidłową reakcję dróg oddechowych na substancje przez innych tolerowane. Z medycznego punktu widzenia astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych prowadzącą do nadreaktywności oskrzeli na czynniki swoiste (alergeny) i nieswoiste (temperatura, wysiłek fizyczny, stres).

Czynnikami ryzyka wystąpienia astmy oskrzelowej u dziecka jest dodatni wywiad chorobowy (jedno z rodziców chorowało na astmę), atopia, ekspozycja na alergeny (zwierzęta futerkowe w domu, osoby palące w otoczeniu dziecka) oraz niska masa urodzeniowa dziecka.

Astma oskrzelowa u dzieci – objawy

Dolegliwości zgłaszane przez dzieci i ich rodziców uzależnione są od wieku pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia. Najczęściej zgłaszanym problemem jest przewlekły, suchy kaszel oraz świszczący oddech, objawy nasilające się głównie w godzinach nocnych. Dolegliwości te są jednak na tyle niespecyficzne, iż większość rodziców pierwsze objawy astmy postrzega jako niewielką infekcję wirusową. Pierwszym objawem niepokojącym jest jednak duszność powysiłkowa, poekspozycyjna (kontakt z kotem, drobinkami kurzu, przebywanie w zadymionym pomieszczeniu) oraz występująca w sytuacjach stresowych. Zainteresowanie rodziców powinna również zwrócić prawidłowa temperatura ciała przy objawach chorobowych takich jak kaszel czy głośny oddech.

Astma u ponad połowy dzieci przebiega w sposób skąpoobjawowy. U niemowląt znacznie częściej obserwowane są objawy skazy białkowej czy kataru siennego, aniżeli dolegliwości ze strony płuc.

Zaobserwowanie u dziecka podobnych objawów powinno skłonić rodziców do wizyty u pediatry. W przypadku rozpoznania u dziecka astmy oskrzelowej specjalista zaleci odpowiednie leczenie przeciwzapalne, które pomoże rozszerzyć oskrzela i ułatwi swobodne oddychanie. W leczeniu astmy szczególnie istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i regularne przyjmowanie leków. Samodzielne próby dawkowania lekarstw mogą zakończyć się pogorszeniem stanu dziecka oraz jego hospitalizacją.

Warte podkreślenia jest jednak często odnotowywane wyrastanie małych pacjentów z tej choroby w wieku dojrzewania i całkowite wyeliminowanie męczących objawów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*