Dlaczego potas jest tak ważny?

Dlaczego potas jest tak ważny? Tag: potas    potas w warzywach    potas właściwości    witaminy w warzywach

Dzisiaj dużo mówi się o zbilansowanej diecie, która ma dawać organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie być dla nas smaczna. Czasami udaje się nam wprowadzić zbilansowane posiłki do swojego jadłospisu, ale nie każdy odżywia się zdrowo i prawidłowo. Wielu osobom brakuje w organizmie podstawowych składników mineralnych, jak na przykład potasu.

Czym jest potas? Potas to składnik mineralny, który naturalnie występuje w przyrodzie, w tym również w organizmie człowieka, w którym potas jest praktycznie wszędzie: wewnątrz komórek, w przestrzeni międzykomórkowej, w chłonce, krwi i limfie. Jego obecność jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania organizmu ludzkiego i dlatego należy go dostarczać wraz z spożywanym pokarmy. Ponadto potas razem z chlorem i sodem są kationami całkowicie rozpuszczalnymi w wodzie, które w większości tworzą ludzki organizm. Ażeby gospodarka wodna była zachowana w korzystnym dla każdego człowieka stanie niezbędna jest stała równowaga, którą mogą zapewnić tylko odpowiednie proporcje ilościowe zawartości tych trzech zasadniczych minerałów.
Dzięki obecności potasu w organizmie możliwe jest sprawne przewodzenie impulsów między komórkami nerwowymi. Potas bierze również udział w produkcji białek, a te z kolei odgrywają bardzo dużą rolę w tworzeniu narządów. Bardzo łatwo przedostaje się poprzez błony komórkowe dzięki czemu jest doskonałym transporterem wszelkiego rodzaju substancji pomiędzy komórkami. Dodatkowo pobudza wydzielanie insuliny oraz uczestniczy w spalaniu węglowodanów i białek. Ile dziennie potrzebujemy tego składnika, aby nasze ciało mogło funkcjonować prawidłowo? W zależności od naszego wieku potrzebne jest nam: 390-1275 mg – noworodki, 550-1650 mg dzieci do lat 6, 1000-3000 mg dzieci do 9 lat, 2000-2500 mg nastolatki, a osoby dorosłe potrzebują aż 3500 mg potasu dziennie. Owszem jak widać jest to całkiem spora ilość, a więc powstaje pytanie skąd wziąć takie ilości potasu?

Po pierwsze niektóre pokarmy bogate są w ten składnik. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta oraz wypijanie dziennie około 2 litrów wody mineralnej. Większość suszonych owoców, warzyw, a także owoce zawiera potas. Najwięcej tego składnika można znaleźć w pomidorach, cytrusach, ziemniakach i warzywach zielonych. Także mleko i mięso zawierają pewne ilości tego składnika.
Jakie mogą być skutki niedoboru potasu w organizmie? Tych może być wiele, ale najgroźniejsze to zaburzenia rytmu serca, a czasami uszkodzenia komorowe, skurcze mięśni – szczególnie uciążliwe w nocy skurcze łydek, gromadzenie wody w organizmie, nerwowość, problemy z koncentracją, uszkodzenie nerek, problemy ze snem, a także nadciśnienie tętnicze, zatrzymanie serca – może wystąpić w przypadku krytycznego niedoboru potasu, nudności, bóle brzucha, utrata apetytu, trądzik u osoby dorastającej oraz nadmiernie sucha skóra, czy wydłużony czas gojenia ran. Jak widać są to poważne objawy, które mogą doprowadzić do tego, że w końcu jakaś choroba nas pokona.
Ale idąc w drugą stronę z potasem nie można też przesadzać, bowiem istnieje wiele skutków przedawkowania potasu, które są groźne dla organizmu. Należą do nich między innymi: zaburzenia rytmu serca, mrowienie ust i języka, osłabienie siły rąk i nóg  często opisywane jako nogi „jak z waty”, a także problemy z koncentracją, i zbyt niskie ciśnienie. Mogą one być podobne do niedoboru potasu, ale gdy zażywamy na przykład suplementy diety z tym składnikiem jednoznacznie będzie to nadmiar potasu, dlatego warto trzymać się sztywno zalecanych dla nas dawek tego składnika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis