Dni płodne

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Podczas dni płodnych, jajeczkowania może dojść do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Dzieje się to na skutek ich połączenia. Dojrzała komórka jajowa przedostaje się z jajnika a jej okres żywotności wynosi zaledwie 24 godziny. Ze względu jednak na dłuższą żywotność plemników w organizmie kobiety do zapłodnienia może dojść na 3-5 dni po stosunku, gdyż plemniki mogą przeczekać w ciele kobiety na dojrzewającą komórkę jajową.

Jeśli kobieta ma nieregularne miesiączki, ciężko przewidzieć, kiedy kobieta znajduje się w okresie płodnym. Niekiedy, z różnych powodów, jak choćby stres, infekcje, brak snu a nawet spożywanie tabletek, cykl może zostać zmieniony, dlatego prowadzenie notatek na temat dni płodnych i niepłodnych i nie używanie środków antykoncepcyjnych nie jest skuteczną metodą zapobiegawczą.

Dni płodne możemy rozpoznać poprzez badanie śluzu, który tuż po zakończeniu miesiączki jest mało widoczny, gdyż macica jest zaczopowana gęstym śluzem. W trakcie dojrzewania komórki jajowej jego konsystencja ulega zmianie. Najpierw jest miękki, lepki, następnie zmienia się w śliski, rozciągliwy i bezbarwny, jest go znacznie więcej. Śluz towarzyszący dniom płodnym jest z kolei mokry, przypomina białko jajka kurzego. Czas trwania wydzielania takiego rodzaju śluzu trwa na ogół około 6 dni i pod koniec jego wydzielania następują dni płodne. Następuje jajeczkowanie, czyli uwolnienie komórki jajowej z jajnika i przedostanie się jej do jajowodu. Jeśli dojdzie w tym czasie do kontaktu z plemnikiem, dochodzi do zapłodnienia.

Innym rodzajem obserwowania dni płodnych jest mierzenie temperatury każdego ranka. Jajeczkowaniu towarzyszy jej podwyższenie o minimum 0,2 stopnie, czyli o dwie kreski na termometrze.

Znając swoje ciało w czasie jajeczkowania zaobserwować można również: wrażliwość brodawek i napięcie piersi, ból owulacyjny, czyli ból dający się odczuć w podbrzuszu, plamienie owulacyjne, czyli plamienie z niewielką ilością krwi.

Jak obliczyć dni płodne i niepłodne, wg metody Ogino-Knausa i Holta:
Cykl rozpoczyna się pierwszego dnia miesiączki. Dni płodne to środkowy okres cyklu miesięcznego.
Dni płodne określa się w przybliżeniu, dlatego należy wyznaczyć zarówno środek cyklu i 4 dni wcześniej i później od niego, bowiem plemniki mogą przeżyć w ciele kobiety nawet do 5 dni po owulacji.
Zatem, jeśli cykl kobiety trwa 28 dni, dziesiątego dnia, licząc od pierwszego dnia miesiączki rozpoczynają się dni płodne, które trwają do osiemnastego dnia cyklu.
Metoda obliczania dni płodnych w ten sposób jest przeznaczona dla kobiet, które mają regularne cykle.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*