Grzybica stóp

 

Grzybica stóp to niemiła przypadłość, która zatacza coraz szersze kręgi. Złapać ją może każdy, bez względu na wiek. Jest to przykra dolegliwość, ale nie beznadziejna. Stosując odpowiednie środki profilaktyczne można zapobiec grzybicy stóp. A w przypadku gdy grzybica stóp stanie się już faktem, warto sięgnąć po dostępne na rynku preparaty, które pomogą uporać się z tym problemem.

Czym jest grzybica? Jak ją rozpoznać?

Grzybica to przewlekłe, zakaźne schorzenie. Wywoływane jest przez dermatofity, czyli pasożytujące na skórze, włosach i paznokciach grzyby chorobotwórcze. Ich rozwojowi sprzyja wilgoć, ciemność i ciepło. Nie jest trudno zarazić się tym schorzeniem, gdyż grzyby mogą znajdować się dosłownie wszędzie. Po czym poznać że mamy grzybice stóp? Jeżeli skóra na podeszwie stóp lub w przestrzeniach między palcami staje się czerwona i napięta, to pierwsze objawy grzybicy stóp. Jeśli zbagatelizujemy ten problem, skóra zacznie się łuszczyć, powstaną pęknięcia i pęcherze. Towarzyszyć im będzie uczucie świądu.

Co powoduje grzybicę?

Jest wiele przyczyn grzybicy. Najważniejsze z nich to osłabiony układ odpornościowy, częste kuracje antybiotykami. Do powstawania grzybicy mogą przyczynić się również takie stany jak depresja, stres czy wyczerpanie organizmu. Nie bez znaczenia jest także codzienna dieta. Spożywając duże ilości cukrów prostych, fast foodów, nadużywanie kawy, alkoholu czy nikotyny, zwiększamy możliwość zachorowania na grzybicę.

Jak sobie z nią radzić?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. W jaki sposób można zapobiec zarażeniu się dermofitami? Należy zwracać dużą uwagę na higienę stóp. Dokładne mycie i osuszanie całych stóp to podstawa. Należy także pamiętać o usuwaniu zrogowaciałego naskórka, wycinaniu skórek oraz obcinaniu paznokci. Warto stosować odpowiednie kremy do pielęgnacji stóp. Oprócz tego nie należy pożyczać obuwia, przyrządów do pedicure czy ręczników. Unikać chodzenia boso po mokrych powierzchniach, na przykład na basenie. Jeśli jednak mimo tego grzybica stóp się pojawi, można zastosować produkty, stworzone specjalnie z myślą o tej przypadłości.

Dużą skutecznością w walce z grzybicą stóp wykazują się między innymi:

 

Daktarin puder – stosowany jest w: grzybicy międzypalcowej stóp, grzybicy obrębnej pachwin, pieluszkowe zapalenie skóry; profilaktyka grzybiczych zakażeń stóp. Pochodna imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Hamuje biosyntezę ergosterolu niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, co prowadzi do jej uszkodzenia i obumarcia komórki grzyba.

Daktarin Krem – zawiera substancję czynną mikonazol. Mikonazol działa przeciwgrzybiczo między innymi na dermatofity i drożdżaki oraz przeciwbakteryjnie na Gram-dodatnie pałeczki i ziarenkowce. Mikonazol znajduje zastosowanie także w leczeniu grzybic wtórnie zakażonych. Mikonazol zwykle likwiduje świąd skóry, który często towarzyszy zakażeniom wywołanym przez dermatofity i drożdżaki. Świąd ustępuje przed pojawieniem się innych oznak wyleczenia.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 8 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*