Jak uniknąć schorzeń pęcherza moczowego w okresie zimowym?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jak uniknąć schorzeń pęcherza moczowego w okresie zimowym?

W okresie zimy odporność organizmu znacząco spada, a konsekwencją tego jest wzrost wskaźnika zapadalności na różne schorzenia. Niskie temperatury sprzyjają między innymi powstawaniu stanu zapalnego dróg moczowych, tj. zapalenia pęcherza. Z pozoru jest to niegroźne schorzenie, jednak niekiedy potrafi ono uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie każdej osobie.

Czynniki odpowiedzialne oraz sprzyjające powstawaniu zapalenia pęcherza. Główną przyczyną infekcji pęcherza są bakterie jelitowe oraz drożdżaki. Ponadto, zakażeniu sprzyjają czynniki, takie jak: ciąża, menopauza, antybiotykoterapia, częste stosunki seksualne, częste wstrzymywanie moczu oraz wychłodzenie organizmu.

Warto wiedzieć, że schorzenia bakteryjne pęcherza zdecydowanie częściej dotykają kobiet, aniżeli mężczyzn, gdyż damska cewka jest zdecydowanie krótsza i szersza od męskiej. Co najmniej 60 % kobiet doświadczyło raz w życiu infekcji pęcherza moczowego. W przypadku mężczyzn schorzenie to jest spotykane stosunkowo rzadko, w szczególności przed 50 rokiem życia.

Objawy towarzyszące infekcji pęcherza


Do typowych objawów towarzyszących zapaleniu pęcherza należą: pieczenie lub ból podczas oddawania moczu oraz uczucie parcia na pęcherz przy jednoczesnym wydalaniu niewielkiej ilości moczu. W poważniejszych przypadkach w moczu możemy zaobserwować krew.
W momencie, gdy zaobserwujesz u siebie wyżej wymienione objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W związku z tym, że za infekcje pęcherze odpowiedzialne są bakterie, najskuteczniejszą metodą leczenia tej przypadłości jest antybiotykoterapia.
Do czasu konsultacji wskazane jest spożywanie dużej ilości płynów (najlepiej wody mineralnej). Ważne jest to, aby okolice utrzymywać w cieple, dlatego zadbaj o odpowiedni ubiór i najlepiej przykryj się kocem.

Chroń swój pęcherz przed infekcjami


Istnieją metody, które w skuteczny sposób zapobiegają infekcjom pęcherza:
• w ciągu całego dnia należy pić duże ilości czystej wody mineralnej (1,5 – 2 litrów),
• w momencie, gdy odczuwasz potrzebę oddania moczu, idź jak najszybciej do toalety. Wstrzymywanie moczu przez dłuższy czas naraża nas powstanie infekcji,
• do higieny intymnej stosuj specjalne kosmetyki pielęgnacyjne o niskim pH,
• w okresie jesienno – zimowym ubieraj się ciepło i unikaj sytuacji sprzyjających wychłodzeniu organizmu,
• po stosunku seksualnym umyj miejsca intymne za pomocą specjalnego płynu lub żelu,
• w sezonie jesienno-zimowym zadbaj o suplementację diety zawierającą w składzie żurawinę – zabezpieczy ona Twój pęcherz przed infekcją bakteryjną.
Podatność na zakażenia pęcherza moczowego wzrasta w okresie chłodniejszych dni. Stosując się do wyżej wymienionych zasad możesz w znaczącym stopniu ograniczyć ryzyko wystąpienia stanu zapalnego tej okolicy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*