Jakie są przyczyny grzybicy?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Grzybica to choroba silnie zakaźna. Może dotknąć każdego i zachorowanie wcale nie musi oznaczać braku dbałości o swoją higienę osobistą. Istnieją czynniki, które sprzyjają rozwojowi grzybów i znając je możemy lepiej przeciwdziałać zakażeniom.

Antybiotyki, sterydy, leki przeciw alergiom, tabletki antykoncepcyjne to tylko niektóre czynniki zwiększające ryzyko. Inne to otyłość, cukrzyca, nadmiar stresu. Również bardziej narażone są kobiety w ciąży, w czasie krwawień miesiączkowych. Miejsca sprzyjające zakażeniom to publiczne baseny, sauny, hotele, wszędzie gdzie występuje wysoka wilgoć, ciepło i duże skupiska ludzi.

Istnieją grupy szczególnie narażone na atak grzybów:

  • Osoby cierpiące na nowotwory: nowotwory często ulegają zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym. Chemioterapia ma również duży wpływ na obniżenie odporności organizmu oraz powoduje zakażenie bakteryjne i grzybicze. Dotyczy to najczęściej nowotworów o bezpośrednim lub pośrednim kontakcie ze światem zewnętrznym. Głównym objawem jest podwyższona temperatura.
  • Osoby przyjmujące antybiotyki, sterydy, leki hormonalne (w tym antykoncepcyjne). Podczas antybiotykoterapii należy zdrowo się odżywiać (pamiętaj o owocach, warzywach, pieczywie pełnoziarnistym, jogurtach, kefirach czy kiszonej kapuście) i przyjmować zapobiegawczo probiotyki. Antybiotykoterapia sprzyja powstawaniu grzybicy. Antybiotyki zwalczają nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale również te korzystne dla człowieka, co powoduje zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej organizmu.
  • Niedobór witamin z grupy B. Witamin z tej grupy biorą udziała w przemianie białek, węglowodanów i tłószczów, oraz w wytwarzaniu enzymów i hormonów. Ich niedobór może prowadzić do chorób skóry i błon śluzowych. Ponadto awitaminoza witamin B powoduje zmniejszoną sprawność umysłową i fizyczną, brak apetytu, chudnięcie, zanik mięśni, zapalenie nerwów, depresję. Podwyższone zapotrzebowanie na witaminy z grupy B występuje u kobiet w ciąży,  karmiących piersią, przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne, osób stosujących dietę białkową, wykonujących ciężką pracę fizyczną, spożywających dużo węglowodanów oraz nadużywających alkoholu.
  • Osoby po oparzeniach skóry są narażone na wszelkie zakażenia grzybiczne i bakteryjne.
  • Osoby ciepriące na zaburzenia hormonalne np. w przebiegu niewydolności lub braku śledziony, cukrzycy, otyłości.
  • Niedobór immunoglobulin A (IgA) – których głównym zadaniem jest obrona błon śluzowych przewodu pokarmowego, dróg oddechowych i układu moczowo-płciowego, przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.
  • Wrodzone lub nabyte zaburzenia immunologiczne typu komrókowego prowadzące do przewlekłej kandydozy błon śluzowych i skóry.
Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 6 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*