Objawy akcji porodowej – kiedy do szpitala?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jesteś już w 9 miesiącu ciąży, a twój umysł i ciało są całkowicie skoncentrowane na zbliżającym się porodzie. Każde drgnienie mięśni, skurcz czy ból powodują, że niemal chwytasz w locie swoją torbę przygotowaną do szpitala, żeby zdążyć na czas… Spokojnie, poród trudno przeoczyć, ale warto wiedzieć, kiedy naprawdę należy natychmiast jechać do szpitala.

Jest kilka symptomów, które wskazują na zbliżający się poród, jednak nie zawsze oznaczają, że trzeba brać walizki i lecieć do szpitala, bo może okazać się, że odeślą cię z kwitkiem. Pierwsze skurcze zaczynają się wystarczająco wcześnie, żebyś bezpiecznie mogła zdążyć do szpitala. Bardzo często nawet zdarza się, że po takim przedwczesnym alarmie wrócisz jeszcze do domu, i to na parę tygodni. Dlatego zwróć uwagę na bolesność skurczów, jeśli dają się bardzo we znaki i są regularne, to znak, że już czas.

Obniżenie dna macicy – towarzyszą mu lekkie skurcze, ale jednocześnie tobie oddycha się znacznie lepiej. Dzieje się to około 3 lub 4 tygodni przed porodem, więc nie ma powodu do paniki.

Skurcze – występują jeden lub dwa razy w ciągu doby. Warto chwilę poczekać, bo nie oznaczają wcale rozpoczęcia porodu. Takie nieregularne skurcze to tzw. skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa, nie są bolesne. Jeżeli jednak zaczynają się co 5 lub 10 minut skontaktuj się ze szpitalem lub zadzwoń do swojego lekarza, spytać co robić.

Zmiana ruchliwości dziecka – jest odczuwalna podczas skurczów oraz pomiędzy nimi. Warto zadzwonić do lekarza i zasięgnąć rady. Wiedz jednak, że tuż przed porodem aktywność dziecka bardzo maleje, więc zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju.

Odejście wód płodowych – w tym momencie bezwarunkowo natychmiast jedź do szpitala.

Wydalenie czopu śluzowego – może się zdarzyć nawet dwa tygodnie przed porodem. Następuje po rozwarciu szyjki macicy, czego skutkiem jest wypchnięcie takiego śluzowego korka na zewnątrz. Jeśli jednak czop jest pełen krwi, jedź do szpitala.

Objawy ze strony przewodu pokarmowego – tuż przed samym porodem wiele kobiet ma wzdęcia, lekką biegunkę, odczuwa wzmożone ruchy jelit, zdarzają się wymioty i brak łaknienia.

Ból w okolicy krzyżowej – zazwyczaj przechodzi po zmianie pozycji, najlepiej po prostu poczekać i obserwować organizm. Jeśli nie mija i dodatkowo występują inne objawy – jedź do szpitala.

Silna potrzeba parcia – oznacza konieczność natychmiastowego pojawienia się w szpitalu.

Ponadto przed samym porodem może wystąpić uczucie pełności w okolicy sromu, zwiększenie wydzieliny pochwowej, poza tym będziesz zmagała się ze zmiennymi nastrojami, bólem głowy i innymi w rodzaju uczucia gorąca, kołatania serca, ogólnym niepokojem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*