Skąd się bierze wyższa temperatura ciała w ciąży?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ciąża jest stanem organizmu, podczas którego zostają rozregulowane wszelkie mechanizmy hormonalne, które do tej pory rządziły ciałem kobiety. Ustępują cykliczne zmiany, odnawiające się każdego miesiąca, a pojawiają się przystosowania mające na celu zapewnić płodowi prawidłowy rozwój w macicy. Sprawdź, skąd bierze się podwyższenie temperatury ciała kobiety w ciąży.

Cykliczne skoki

W ciągu całego cyklu menstruacyjnego kobiety, temperatura ciała nie utrzymuje się na stałym poziomie. Wzrasta ona w okresie owulacji. Regularne pomiary ciepłoty ciała kobiety są jednym z elementów naturalnych metod planowania rodziny – obserwacje „skoków” temperaturowych pomagają ustalić dni, w których kobieta może zajść w ciążę. W cyklu, w którym nie dochodzi do zapłodnienia, jajeczko obumiera, a temperatura wraca do swojego poziomu sprzed owulacji. Jeśli jednak zostanie ono zapłodnione, poziom ciepłoty ciała nie spada. Jest to ewidentnym znakiem tego, że doszło do poczęcia nowego życia.

Różnica jest znikoma

Wzrost temperatury ciała ciężarnej kobiety to około 0,5 stopnia powyżej normalnego poziomu ciepłoty. Jest on więc niemożliwy do pomylenia z gorączką, która mogłaby towarzyszyć na przykład infekcji lub innemu stanowi zapalnego, toczącemu się w obrębie ciała.

Odpowiedni pomiar

Pomiar temperatury powinien odbywać się rano (najlepiej o tej samej porze), zaraz po przebudzeniu się, bez wstawania z łóżka. Kobieta powinna umieścić termometr we wnętrzu ciała – pod językiem (w ustach), w pochwie lub w odbycie. Wtedy wskazanie dokonane przez instrument pomiarowy jest najdokładniejsze i obarczone najmniejszym ryzykiem pomyłki. Najlepszymi narzędziami, które są w stanie wykryć te minimalne różnice pomiędzy temperaturą ciała kobiety, która nie jest w ciąży a tej, która właśnie w ciążę zaszła, są termometry owulacyjne. Są one zdolne do wychwycenia minimalnych wahań poziomów ciepłoty ciała.

Co odpowiada za wzrost temperatury?

Zwyżki ciepłoty ciała kobiety w początkowym okresie ciąży powodowane są przez hormony, których poziom jest odmienny od poziomu temperatury ciała kobiety, która w ciąży nie jest. Niektórzy lekarze uważają, że owo podwyższenie wskazania termometru jest reakcją organizmu na zarodek, który zagnieżdża się w jamie macicy i tym sposobem generuje odpowiedź komórek odpornościowych kobiety, których działanie obejmuje także wzrost temperatury ciała.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*